جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

 

 

توضيح مترجم : « قله ها » (Cimes ) نشريه ي سالانه ي گروه كوهستان بلند (GHM ) است كه از معتبرترين سازمان هاي كوه نوردي جهان است و اعضاي آن از ميان زبده ترين كوه نوردان كشورهاي مختلف دنيا انتخاب مي شوند . در سال 2008 سه تن از كوه نوردان ايران : خانم فرخنده صادق ، و آقايان حسن نجاريان و رضا زارعي نيز با معرفي از سوي انجمن كوه نوردان ايران ، به عضويت اين سازمان قبول شده اند كه افتخاري براي كوه نوردي ايران به شمار مي رود . در نشريه ي سال 2007 GHM يك مقاله از اينجانب در مورد كوه نوردي ايران چاپ شده بود . در نشريه ي سال 2008 ، گزارشي به قلم آقاي اوبر ژيو ( Hubert Giot ) ، يكي از مربيان فرانسوي كه در آبان 1386 براي تدريس صعودهاي بلند (big wall ) به ايران آمده بود ، چاپ شده است كه در زير ،‌ ترجمه ي گزارش ياد شده را مي بينيد .
ابراهيم نوتاش

ايــــــــــران

به ابتكار ژان پير فرزافون ( Jean Pierre Fresafond )(1) رييس سابق GHMو ابراهيم نوتاش عضو گروه معروف كوه نوردي آرش تماس هايي بين فدراسيون كوه نوردي ايران ،كلوپ آلپن ايران ] انجمن كوه نوردان ايران [ و گروه كوهستان بلند برقرار شد .
نتيجه ي اين تماس ها بسيار مثبت و مفيد بود و پروژه ي مشتركي را بين اين دو ارگان ايراني و GHM پايه گذاري كرد .
اولين برنامه ، در سال 2007 با حضور سه تن از مربيان GHM جهت تدريس روش هاي صعود ديواره هاي بلند اجرا شد و در آن حدود بيست جوان ايراني با مهارت هاي سنگ نوردي متفاوت شركت كردند .
روز حركت ما ( لسلي فوسكو Lesli Fucsko ، فيليپ پله Philippe Pellet ، خود من ، و محمد ارضي(2) به عنوان كمك و مترجم ) اعتصابات كارمندان اير فرانس شروع شد ! خودتان مجسم كنيد براي رسيدن به تهران چه مشقاتي را متحمل شديم . نهايتاً با كمي صبر و حوصله و يك روز تاخير ، ساعت 3 صبح در فرودگاه تهران پياده شديم .

با افكار درهم و برهم و ناشناس از اين كه كجا برويم و چه در انتظارمان است ، از گمرك گذشتيم و به سمت درب خروج رفتيم كه آنجا شگفت زده ، با استقبال يك هيات مهم كه در راس آن رييس كلوپ آلپاين ايران و جواد] نظام دوست[ مسوول اين برنامه در ايران بودند ، مواجه شديم .
از فرودگاه به سمت تهران كه حتي در اين ساعات زود صبحگاهي مملو از اتومبيل مي باشد ، و از آنجا به آپارتماني كه گروه آرش در اختيارمان گذاشته بودند رفتيم . ميزبانان ما را به حال خود گذاردند تا با يك استراحت كامل خستگي راه را به در كنيم .
روز بعد جلسه اي با مسوولان فدراسيون كوه نوردي و كلوپ آلپن ايران و آقاي ژيلون M.gillon وابسته ي فرهنگي سفارت فرانسه در ايران داشتيم كه فرصتي براي آشنايي با همه بود . جواد ليست داوطلبان شركت در كلاس ها را در اختيارمان گذاشت ؛ فهميديم كه داوطلبان سطح كوه نورديشان بين 6A تا 7C مي باشد و اكثر آن ها تجربه ي گشايش مسيرهاي مهمي را روي ديواره هاي كشورشان دارند .
روز اول نوامبر ما با يك گروه 9 نفري كه ميانگين سني آن ها 30 سال بود ، به سمت پل خواب ( 70 كيلومتري شمال غربي تهران ) به راه افتاديم . رانندگي در ايران كاملاً شبيه بازي هاي رانندگي با كامپيوتر است ، و خلاصه كنم : هنر ايرانيان در اين است كه با يكديگر تصادف نكنند ، اما به سادگي مي¬توان گفت خيلي كلافه كننده است .
بعدازظهر ،‌ به دهكده ي پل خواب رسيديم و وارد آپارتماني كه براي اقامت ما در نظر گرفته بودند شديم . براي بردن كوله ها و طناب ها و وسايل به منزل ، بين شركت كنندگان مسابقه در گرفته بود و ما چاره اي جز نظارت بر اين امر نداشتيم .
ساعت 4 يك عصرانه ي فراوان با چاي و شيريني و ميوه هاي تر و خشك داشتيم . ديواره هاي 120 متري قرمز رنگي كه به نظر مي آمد تراشيده شده اند ، در مقابل ما قد علم كرده بودند . همگي بي صبرانه منتظر شروع كار بودند . آن شب ما برنامه هاي روز بعد را طراحي و وظيفه ي هر نفر را مشخص كرديم .
ساعت 6 صبح بيدار باش زده شد ، باز هم يك صبحانه ي جانانه كه توسط شركت كنندگان تهيه شده بود ؛ همگي دور يك سفره و روي زمين صبحانه را خورديم و به سوي ديواره ها كه در 20 دقيقه اي ما بودند به راه افتاديم . روز اول به بررسي سطح سنگ نوردي شركت كنندگان گذشت ، و ما از اين فرصت استفاده كرديم و چندين طول طناب همراه اين جوانان صعود كرديم . صعودها بسيار متنوع و دلپذير بود ، شكاف ها ، سينه ها و دو سطحي ها و كلاهك ها كه گيره هاي طبيعي و مطمئني داشتند امكانات فراوان و جالبي را در اختيار ما قرار داده بودند .
خورشيد مي تابيد ، هوا هم گرم شده بود و روي برخي از بخش هاي اين ديواه هاي آهكي خطر ليز خوردن زياد بود .
آن شب به كنفرانس و درس هاي تئوري گذشت . هر شب ، كوه نوردان قديمي و با تجربه كه به دعوت كلوپ آلپن ايران مي آمدند به بازگويي برنامه هايي كه اجرا كرده بودند مي پرداختند و ما را غرق در شگفتي از توجهي كه ديگران به اين گفتارها داشتند مي كردند . اين داستان ها كه ما را به زمان هاي ديگري مي برد با چنان جديت و صداقتي بيان مي شد كه همگي را منقلب كرده بود .
روز بعد تخصيص داده شد به فراگيري تكنيك شيوه هاي صعود مصنوعي ، و شركت كنندگان تكنيك مربوط به پرت شدن ناخواسته ( پاندول شدن ) را ياد مي گرفتند .
برپايي طاقچه ي مصنوعي يا پرتالج به نظر شركت كنندگان بسيار مفيد و جالب مي آمد اما كوشش ها و آزمايش هاي سري اول چندان موفقيت آميز نبود و تجربه به ما حكم مي¬كرد كه هر شب بعد از شام دو نفر را تعيين كنيم كه اين پورتالج را نصب كرده و شب را در آن به سر برند .ضمناً شب ها فيلم ها و اسلايدهاي برنامه هايي را كه اجرا كرده بوديم به نمايش مي گذاشتيم. سوالات و كنجكاوي بسيار جوانان در دانستن تمام جزييات گاه ما را تا نيمه شب بيدار نگاه ميداشت .

پس از اتمام كلاس دوره ي اول ميزبانان ما را به سفري در اصفهان بردند كه در اين ميان يك شب ماني در كوير هم چاشني آن بود .

در بازگشت به پل خواب گروه دوم منتظر ما بودند . اين بار دو دختر جوان هم جزو شركت كنندگان بودند ؛ آن ها يك روسري كوچكي كه در شهر حداقل لازم براي ظاهر شدن مي باشد ولي در كوهستان هيچ مشكلي ندارد را به سر داشتند . سطح سنگ نوردي آزاد اين گروه از 6B تا 7C و از گروه اول بالاتر بود ، اما تجربه ي آنها در صعودهاي مصنوعي كافي نبود .
ما به همان روش گروه اول كار را آغاز كرديم ، ليكن علاقه و تحرك اين جوان ها كم ترين مجالي براي تنبلي به ما نمي داد .
موقعي كه ما در ابتدا قبول كرديم اين برنامه را اجرا كنيم ،‌ نمي دانستيم با چه شرايطي مواجه خواهيم شد ،‌ اما بايستي بگويم كه مهمان نوازي و استقبالي كه از ما كردند ،‌ به شدت ما را تحت تاثير قرار داده است . ما اولين گروه فرانسوي نبوديم كه به ايران آمده باشيم ،‌ كوه¬نوردان فرانسوي و گروه GHM رابطه تاريخي و دراز مدتي با ايران و ايرانيان دارند . اين نوع برنامه ها ثابت مي كنند كه كوه نوردان قادرند به دور از عقايد سياسي – مذهبي دست به دست هم داده و در راه كوهستان به فعاليت هاي مشترك بپردازند ،‌ و در اين راه روابط نزديكي كه حتي مي شود در آن را به برادري تشبيه كرد ايجاد كنند .
ما ايران را در حالي ترك كرديم كه قول داديم باز هم به آنجا برگرديم ، چون در آنجا احساس مي كرديم در منزل خودمان هستيم .

ترازنامه ي نهايي
ما مي توانيم بر نقاط مثبت اين نوع روابط ، به ويژه علاقه اي كه جوانان ايراني به اين كلاس ها نشان مي دهند تكيه كنيم . پيشرفت آنان به خصوص در صعودهاي مصنوعي واقعاً بي نظير بود ، ليكن لازم مي دانم به يك سري نقاط ضعف كه اميدواريم آن ها در آينده برطرف شود هم اشاره كنم :
• اتلاف وقت در فاصله ي زماني شروع كار
• مشكل برقراري ارتباط مكالماتي
• مشكلات تداركاتي و نحوه ي بازگشايي مسيرها

نتيجه گيري
اجراي يك برنامه ي بزرگ روي ديواره هايي مانند برج هاي ترانگو ( Trango ) (3) در پاكستان به نظر مي آيد هنوز بسيار زود است و شانس صعود زياد نيست . بهتر است ايرانيان تجربه ي خود را بالا ببرند و در مقطع فعلي يك سري برنامه روي ديواره هاي بلندتر داخلي ( مثل علم كوه و ...) و يا صعودهاي كپسولي روي ديواره هاي دره ي مانگماMangma در پاكستان اجرا كنند تا آمادگي لازم را براي برنامه هاي سنگين تر و مشكل تر مثل صعود ترانگو پيدا كنند .(4)

ارقام و آمار توجيهي برنامه ي اجرا شده :
• 3 مربي از گروه GHM
• 21 شركت كننده در كلاس
• مدت 10 روز در كلاس
• 12 ساعت كار در روز
• 250 طول طناب صعود شده
• گشايش سه مسير جديد با درجه ي سختي 6C تا 8A+
• 5 حلقه طناب و يك پورتالج به كلوپ آلپن ايران هديه شد
• 18 ديپلم مربي و 3 ديپلم سرطنابي داده شد .
بدينوسيله از تمام مقامات ايراني براي پذيرايي شان و همچنين از سفارت فرانسه براي حمايت شان از اين برنامه تشكر مي كنيم. اميدواريم كلاس هاي ديگري روي ديواره هاي دشوارتر ( از جمله علم كوه ) براي دست يابي به مقام مربي درجه ي 1 تشكيل شود .
Hubert Giot

پي نوشت ( توضيحات مترجم )

1- ژان پيرفرزافون يكي از نفرات اصلي صعود ديواره ي علم كوه در سال 1345 ( مسير فرانسوي ) بوده است .
2- عضو گروه كوه نوردان آرش و مربي سابق فدراسيون كوه نوردي
3- شركت كنندگان ايراني ، از اين پروژه به عنوان هدف آينده ي خود صحبت كرده بودند .
4- براي تحقق اين امر يك توافق نامه ي همكاري سه ساله بين GHM ،‌ بخش فرهنگي سفارت فرانسه و انجمن كوه نوردان ايران امضا شده است تا در طول سه سال با تبادل تجربه و اجراي برنامه هاي مختلف در ايران و فرانسه بتوان در انتهاي سه سال برنامه ي بزرگي را به انجام برسانيم .

 

 

صفحات مرتبط با این موضوع در سایت

دوره ی آموزشی دیواره نوردی پیشرفته توسط انجمن کوه نوردان ایران برگزار می گردد

دوره ی آموزشی دیواره نوردی پیشرفته - پل خواب، آبان ماه 1386

 مراسم پایانی دوره ی آموزشی دیواره نوردی پیشرفته

پیام انجمن کوه نوردان ایران، به مربیان فرانسوی دوره ی آموزشی دیواره نوردی پیشرفته

جشنواره یخ نوردی - اسفند ماه 1386

 

گزارش یخ نوردی در فرانسه

دوره آموزش زبان فرانسوی برای کوه نوردان

جشنواره ی یخ نوردی اکرن فرانسه 2008