جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

«انجمن کوه نوردان ایران »
گفتگو با بزرگان و پیشکسوتان کوه نوردی
تاریخ : 13/6/1392                   ساعت : 18                        محل : منزل ایشان                 مصاحبه با : خانم/ آقای   حبیب جهانکار
-----------------------------------------------------------------------------------------------
نام : حبیب               نام خانوادگی : جهانکار         متولد : 1313           اهل : کرمانشاه               شغل : بازنشسته وزارت بهداری (ساکن تهران)

تاریخ شروع کوهنوردی: از حدود 15-14 سالگی و از تاق بستان و ارتفاعات آن شروع و تا بالای نقاره خانه می رفتند و به این ترتیب علاقه به کوهنوردی در ایشان در آن سالها شکل گرفت و در دوران خدمت وارد تشکیلات ورزشی شده اند و در تهران رسماً کوه نوردی را ادامه داده اند.

دوره ها و کلاس ها: دوره کارآموزی سنگ نوردی فدراسیون در سال 48- داوری موتور سواری -

مربیان و راهنمایان: آقایان رنجبر و کمالی

اولین صعود: در سال 1331 در یک اردوی 20 نفره از طریق پادگان رینه به قله دماوند صعود کرده اند.

مهمترین صعودها: دماوند از جبهه شمالی در سال 1350- کرکس- سبلان و سهند.
صعودهای خارجی در دیماه 1350 قله مونت کنیا- کلیمانجارو و کیپو در آفریقا به اتفافق آقای امین نیا، رستمی، مکرمی و دانشمند، در سال 1351 صعود به قلل پیکادله 6745 متر و لَش 6420 متر و کالاپاتار 5800 متر و نوپلر 6500 متر در هیمالیا، در سال 1357 اعزام به پکن جهت صعود به اورست که نیمه کاره بدلیل وقوع انقلاب رها شد اما تا حدود آبشار یخی صعود کردند.

عضویت در باشگاه ها و نهادها: کانون کوه نوردان تهران، فدراسیون کوه نوردان ایران، فدراسیون موتور سواری و اتومبیل رانی، انجمن کوه نوردان ایران، انجمن پیشکسوتان ایران.

خدمات و فعالیت های ورزشی: دبیر و مسئول روابط عمومی کاروان اعزامی کوه نوردان ایران به پکن جهت شناسائی و صعود به قلل هیمالیا در سال 57- عضو تیم 5 نفره کاروان صعود کننده به کلیمانجارو در آفریقا- صعود به قلل هیمالیا در سال 51- مسئول پایگاههای امداد فدراسیون در کوهستان.

شاگردان:

پیام و پیشنهاد: