جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

نیما اسکندری گزارشی به قلم «محمد نوری» کوه‌نورد قدیمی، از پایه‌گذاران و اعضای انجمن کوه‌نوردان ایران را در وبلاگ خود (دوبی‌سل) منتشر می‌کند که بسیار خواندنی است.

نیما تاکنون دو بخش از این گزارش را منتشر کرده است. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این گزارش را از دست ندهید.

نیما انتشار گزارش را با این مقدمه آغاز کرده است:

”شروع همیشه دشوار است. شروعی که ادامه داشته باشد و زود به پایان نرسد. به عنوان کوچکترین عضو جامعه کوهنوردی ایران مدتهاست احساس می کنم قسمت مهمی از کوهنوردی ایران گم شده است. مهمترین قسمت آن. پیشکسوتان و بزرگان کوهنوردی ایران را می گویم. بزرگانی که تاهستند قدرشان را نمی دانیم و در نبودشان در مدح و سنایشان سخنوری ها می کنیم و از خوبی ها و بزرگی هایشان می گوییم. ما این چنین هستیم. زنده کش و مرده پرست. به قول معروف برای ما همیشه مرغ  همسایه غاز است. اسامی و رزومه کوهنوردان دیگر کشور ها را از خودشان هم بهتر می دانیم و از بزرگان خود غافل هستیم. قدر اسماعیل زاده ها را تا بودند ندانستیم و نمی دانم اگر با همت برخی از دوستان آن مرحوم برای چاپ کتابشان نبود الان بر سر نوشته های ایشان چه می آمد. تاریخ کوهنوردی ما حلقه های گمشده بسیاری دارد. هنوز بر سر نام بسیاری از قله ها اختلاف هست. هنوز تکلیف بسیاری از نخستین صعود ها روشن نیست. گزارشات قدیمی در دسترس همگان نیست  و در گوشه ای از انبار باشگاهها و گروه ها افتاده و خاک می خورد.

می خواهم با کمک هم ، تا جایی که می توانیم حلقه های مفقود این زنجیر را بیابیم. گزارشات و نوشته ها را جمع کنیم  تا در دسترس همگان باشد. این کار ادای دینی است که به بزرگان کوهنوردی ایران داریم. دوستانی که تمایل به همکاری در این رابطه را دارند می توانند گزارش ها را و عکس ها را برایم بفرستند تا به نام آنها در این وبلاگ ثبت شود. برای شروع به سراغ کسی می روم که برایم اسطوره است. نام او را با دومین پیمایش موفق غار پراو و نخستین صعود زمستانی دیواره علم کوه می شناسیم. استاد محمد نوری را می گویم. اما آیا به راستی این دوبرنامه حاصل یک عمر کوهنوردی اوست یا برنامه های دیگری هم  هستند که ما از آن بی خبریم. بله، گزارشات فراوانی وجود دارد. گزارشاتی که بسیاری از ما تا کنون چیزی از آن نشنیده ایم. این شروع کار است. شروعی که امیدوارم با کمک شما به نتیجه ای مطلوب برسد.”