جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!تهران/ خبرگزاری صدا و سیما/ یک مقام اعلام کرد پس از آن که زمین لرزه روز شنبه در نپال باعث وقوع بهمن در مرتفع ترین قله جهان شد، 17 جسد در «بیس کمپ» کوهستان اورست کشف شد جایی که صدها کوهنورد در آن گیر افتاده اند.
به گزارش رویترز از کاتماندو، انگ تشرینگ شرپا رئیس انجمن کوهنوردی نپال در گفتگو با این خبرگزاری اعلام کرد پس از به تعویق افتادن پروازها به علت شرایط جوی نامساعد، نخستین بالگرد صبح روز یکشنبه کاتماندو را به منظور انتقال مجروحان ترک کرد. 
خبرگزاری فارس: کشف ۲ جسد مومیایی‌شده بر فراز کوهی در مکزیک+تصاویر
 
بر اساس گزارش مقامات محلی مکزیک دو جسد مومیایی‌شده و یخ‌زده در ارتفاعات کوه آتشفشانی «پیکو د اوریزابا» این کشور یافت شد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «کورئو دل اورینکو»، مقامات محلی مکزیک گزارش دادند که گروهی از کوهنوردان مکزیک صبح‌گاه جمعه به وقت محلی این کشور به کوه آتشفشانی «پیکو د اوریزابا» برای یافتن جسد یک مرد مومیایی شده صعود کرده و در آن زمان یک جسد مومیایی شده دیگر نیز در نزدیکی آن یافت کردند.

«خوآن ناوارو» شهردار شهر «چاچیکومولا د سزما» در مرکز ایالت «پوئبلا» مکزیک اعلام کرد که دو جسد مومیایی‌شده و یخ‌زده در حدود 5 هزار و 270 متری ارتفاع این کوه آتشفشانی یافت شدند.

اواخر هفته گذشته 6 کوهنورد مکزیکی در هنگام صعود از کوه «پیکو د اوریزابا» به طور تصادفی جسد یک مرد یخ زده را که بنا به گزارشات ظاهرا حدود 50 سال پیش در این کوه آتشفشانی جان خود را از دست داده‌، یافتند و سپس به سازمان امداد و نجات و صلیب سرخ این کشور گزارش دادند و صعود به این کوه به منظور بازیابی این جسد برنامه‌ریزی شد؛ در حالی‌که مقامات «چاچیکومولا د سزما» نخستین گروه اکتشافی را صبح‌گاه جمعه به فراز این کوه اعزام کردند.

«هیلاریو آگیلار» کوهنورد مکزیکی رهبری یک گروه کوهنوردی متشکل از 12 کوهنورد حرفه‌ای برای بازیابی اجساد مومیایی‌شده را به عهده گرفت و این گروه از ساعت 5 صبح روز جمعه به وقت محلی این کشور آغاز به صعود به فراز این کوه آتشفشانی کرده و 11 ساعت بعد 2 جسد مومیایی شده و یخ زده یافت کردند.

به گفته «ناوارو» گروه کوهنوردان در ابتدا به دنبال یک جسد یخ زده بودند اما در فاصله 150 متری این جسد، جسد مومیایی‌شده دیگری نیز یافت کردند.

«ناوارو» اعلام کرد که شرایط نامساعد آب و هوا روند بیرون کشیدن این اجساد را سخت کرده است اما پیش‌بینی می‌شود که به زودی کوهنوردان با اجساد مومیایی و یخ‌زده از فراز این کوه آتشفشانی پایین بیایند.

«ناوارو» از دولت «پوئبلا» به منظور ارائه کمک به گروه امدادرسانی این کشور برای بازیابی این اجساد مومیایی شده یک هلی‌کوپتر تقاضا کرد و همچنین کمک‌رسانی سایر گروه‌های کوهنوردی این کشور در انجام این ماموریت را خواستار شد.

وی گفت: تماس‌هایی از چندین کشور از جمله فرانسه، اسپانیا و آلمان برای اطلاع از هویت این اجساد یافت شده در فراز کوه آتشفشانی «پیکو د اوریزابا» دریافت کرده است.

کوه آتشفشانی «پیکو دل اوریزابا» بین ایالت‌های «پوئبلا» و «وراکروز» مکزیک قرار دارد و بلندترین کوه مکزیک با 5 هزار و 630 متر ارتفاع و سومین قله بلند آمریکای شمالی است.

 


فضولات انسانی تهدیدی برای مرتفع ترین قله جهان

تهران- ایرنا- رییس اتحادیه کوهنوردی نپال گفت: فضولات انسانی که کوهنوردان در جریان صعود از اورست از خود برجای می گذارند، باعث آلودگی محیط و تهدیدی برای شیوع بیماریها در مرتفع ترین قله جهان شده است.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنگ تشرینگ گفت: در هر فصل صعود، بیش از 700 کوهنورد و راهنما مدت دو ماه را در ارتفاعات اورست می گذارنند و فضولات انسانی زیادی از خود برجای می گذارند.

وی گفت: دولت نپال باید کوهنوردان را مجبور کند فضولات خود را به طریق درستی دفع کنند تا کوهستان دست نخورده و بکر بماند.

در هر فصل صعود در نپال، صدها کوهنورد خارجی برای صعود از اورست اقدام می کنند. فصل صعود جاری هفته گذشته آغاز شد و تا ماه مه ادامه دارد. فصل گذشته به دنبال کشته شدن 16 راهنمای محلی در اثر سقوط بهمن در ماه آوریل لغو شد.

کوهنوردان پیرامون چهار کمپ که بین کمپ پایه در ارتفاع 5 هزار و 300 متری و قله در ارتفاع 8 هزار و 850 متری ایجاد شده است، حضور دارند. این کمپ ها مجهز به چادر و برخی تجهیزات ضروری و امکانات هستند، اما سرویس بهداشتی ندارند.

کوهنوردان معمولا در برف سوراخ های بزرگی ایجاد می کنند و از آن برای دفع فضولات انسانی استفاده می کنند. این فضولات سالها اطراف این چهار کمپ بر روی هم تلنبار شده است. در کمپ پایه، سرویس بهداشتی وجود دارد.


«تیم ایرانی نانگاپاربات»: چهارشنبه 15 بهمن راهی کمپ‌های بالاتر می‌شویم

 «تیم ایرانی نانگاپاربات»:
چهارشنبه 15 بهمن راهی کمپ‌های بالاتر می‌شویم

بنا بر گزارش ارسالی از کوهنوشت «تیم ایرانی نانگاپاربات»؛ اعضای تیم که کماکان در کمپ اصلی مستقر هستند، بنا دارند در صورت مساعد بودن شرایط، روز چهارشنبه 15 بهمن راهی کمپ‌های بالاتر شوند.

«رضا بهادرانی» در این خصوص گفت؛ اگر فردا عزیمت به سمت کمپ‌های بالاتر را آغاز کنیم به احتمال زیاد ثابت گذاری‌ها  3 الی 4 روز زمان خواهد برد.

وی افزود؛ «الکس» اسپانیایی نیز به همراه باربر ارتفاع خود، با ما همراه خواهد بود و قرار است به اتفاق مسیر را ثابت‌گذاری کنیم.

«بهادرانی» اضافه کرد؛ ما تجهیزات لازم از جمله مقادیر زیادی طناب، پیچ یخ و نبشی برف را تا کمپ یک برده‌ایم و حالا بنا داریم مسیر «کینشوفر» را تا احتمالا کمپ 3 پیش رویم، البته همه چیز به شرایط هوا بستگی دارد.

وی تصریح کرد؛ تیم ما از باربر ارتفاع استفاده نمی‌کند، و مرحله اول که تا کمپ یک عزیمت کردیم حدود 18 کیلوگرم وزن کوله‌ و بار هر یک از ما بود.

«رضا بهادرانی» شرایط هوای فردا را همراه با وزش باد پیش‌یینی و خاطر نشان کرد؛ با این وجود اگر شرایط به همین ترتیب باشد امکان فعالیت وجود دارد.

منبع :کوه نوشت

 


زمستان نانگا پاربات: جبهه روپال – تیم روسی

اس ام اس روسها از ارتفاع 7150 متری در مسیر شل چنین است: سرعت باد 100 کیلومتر در ساعت، طوفان برف، بدون دید، یخبندان واقعی فوریه؛ در انتظار بهبود هوا.

در مسیر تلاش برای صعود قله

نیکلای تومیانین، سرگئی کوندراشکین، والری شامالو، ویکتور کوال اواخر ماه دسامبر به بیس کمپ روپال رسیدند. آنها در مسیر شل 3 کمپ در ارتفاعات 5100 متر، 6000 متر و 6700 متر برقرار کردند؛ تجهیزاتی را در ارتفاع 7150 متری دپو کردند که حالا به کمپ 4 تبدیل شده است. مطابق گزارش آنها از ارتفاع 6000 متر همه جا پوشیده از یخ است و آنها 700 متر از مسیر را طناب ثابت تصب کرده اند. 

بعد از نصب کمپ 3 و دپوکردن تجهیزات در ارتفاع 7150 متری 20 ژانویه به بیس کمپ بر می گردند و برای یک هفته در چادرهای شان در ارتفاعات پایین می مانند.

به سوی قله:

روس ها، روز 28 ژانویه تلاش برای صعود قله را از بیس کمپ شروع می کنند. گزارش هوا شناسی توقف بارش برف را نشان می داد. اما پیش بینی می شد که سرعت باد همچنان شدید با شد و در قله به 100 کیلومتر در ساعت برسد.

با وجود این، صعود ادامه یافت و آنها 31 ژانویه به کمپ 4 در ارتفاع 7150 متری رسیدند. برنامه آنها این بود که روز بعد بطرف جبهه دایامیر بروند اما شرایط بد هوا اجازه پیش روی بیشتر را به آنها نداد. تیم برای بهتر شدن هوا در کمپ 4 باقی مانده است .

برنامه بعدی چیست؟

پیش بینی سایت Mountain-Forecast این است که از غروب سه شنبه طوفان باد متوقف خواهد شد، اما سرعت باد برای 9 روز آینده بالای 50 کیلومتر خواهد بود.


مراسم جایزه کلنگ طلایی 2015، که بیست و سومین مراسم این جایزه در طول تاریخ خود است، از 9 تا 12 آوریل ( 20 تا 23 فروردین 94 )، در پای مونبلان و در دو شهر شامونی فرانسه و کورمایور ایتالیا برگزار خواهد شد.

امسال، جایزه یک عمر دستاورد کوهنوردی ( Lifetime Achievement Award ) به خاطر یک عمر تلاش موثر در کوهنوردی و الهام بخشی به نسل های جدید کوهنوردان، به کوهنورد 81 ساله و معروف انگلیسی، کریس بانینگتون اعطا خواهد شد.

در سالهای گذشته، و به ترتیب از سال 2009: والتر بوناتی، رینهولد مسنر، دوگ اسکات، روبرت پاراگو، کورت دیمبرگر ، و جان روزکلی موفق به دریافت این جایزه شده اند.

کریس بانینگتون متولد 6 آگوست 1934 لندن است. با پیوستن به آکادمی نظامی سلطنتی به عنوان مربی کوهنوردی، کوهنوردی جدی خود را آغاز کرد. تلاش های او به عنوان کوهنورد و سرپرست اکسپدیشن ها فوق العاده است. به عنوان یک الهام بخش و مشوق کوهنوردی "دستاوردهای او نقطه عطفی در کوهنوردی آلپ و هیمالیا است."

بانینگتون، تا کنون 15جلد کتاب نوشته، در برنامه های متعدد تلویزیونی شرکت کرده، چندین جایزه دریافت کرده ، پست های مدیریتی زیادی داشته، و مهمتر اینکه هنوز هم در 81 سالگی کوهنوردی می کند!

لیست صعود های برتر 2014 و نامزهای جایزه اصلی کلنک طلایی در ماه فوریه، و برنده یا برندگان نهایی جایزه اصلی در ماه آوریل اعلام خواهد شد.

From 9 - 12 April 2015 Courmayeur and Chamonix will host the 23rd edition of Piolets d’Or, the Oscars of mountaineering. British alpinist Sir Chris Bonington will receive the Piolet d'Or Carrière.

منبع:روابط عمومی انجمن


 نانگا پاربات: روایت الیزابت ریوول از تلاش زمستانی - به دوستی ها ادامه خواهم داد

17 ژانویه: روز 7800 متری

الیزابت، روایت خود را از سرمای شدید و زیبایی شگفت انگیز غروب 16 ژانویه در ارتفاع 7200 متری شروع می کند. همه  چیز به استثنای کیسه خواب یخ زده بود. با توجه به فاکتور باد، سرمایش باد، منفی 40 تا منفی 50 بود. با وجود این، غروب آفتاب در آن ارتفاع به واقع هیجان انگیز بود. سرمای شدید و هیجان تلاش برای صعود قریب الوقوع قله، خواب را در آن شب از الیزابت و تومک گرفته بود.  

آن شب، شبی طولانی نبود. دو کوهنورد بعد از یک ساعت آماده شدن، سرانجام ساعت 3 صبح از چادر شان بیرون آمدند." فضای کوچک و دلگیر چادر ناپدید شده بود؛ حالا، روی کرامپون های خود بودیم با تبر های یخ برای صعود"

صعود، در شرایط فریز زمستانی انجام می شد. "به واقع اولین بار بود که چنین سرمایی را احساس می کردم. می دانستم که هر توقفی یا هر تغییری مهلک خواهد بود. در ارتفاع 8000 متری بودیم، و در شرایط به شدت سخت زمستانی. حتی اگر مسیر خیلی فنی نبود اما شرایط زمستانی، یکی از سخت ترین صعود ها را به من تحمیل کرده بود."

اواسط روز در ارتفاع 7800 متری بودند؛ جاییکه مسیر آنها به مسیر هرمان بوهل، اولین صعود کننده نانگا، وصل می شد. اما هوا رو به خرابی گذاشت و آنها مجبور به عقب نشینی شدند. " اگر دستهایم را کش می دادم، می توانستم قله را با لمس انگشتانم  "احساس" کنم. قله خیلی نزدیک بود. هیجان زده، اما آرام بودم. هوا رو به خرابی گذاشت؛ برگشت از آن نقطه آسان نبود، بخصوص وقتی که می دیدم تا آن لحظه همه چیز رو به جلو بود." 

10 روز تلاش برای صعود قله

"ما روز جمعه، 9 ژانویه، بیس کمپ را ترک کردیم. به خاطر اینکه قرار بود 10 روز در ارتفاعات  بالا بسر بریم، بنابراین کوله پشتی های ما خیلی سنگین بود. مسیر طولانی بود. امسال این مسیر تنها مسیر ممکن است. سایر مسیر ها در بعضی قسمت ها به شدت خشک و بدون یخ هستند."

اولین شب در قلب یخچال دایامیر سپری شد. روز دوم به کمپ 2 زیر قله گالانو رسیدند. روز سوم برای رسیدن به کمپ 3؛ در پای مسیر مسنر – 2000؛ از شکاف های یخی مهیب عبور کردند. روز چهارم به خاطر باد شدید هیچ پیشرفتی نداشتند. 

روز پنجم با پشت سر گذاشتن جندین برج یخی به کمپ 3 در ارتفاع 6600 متری رسیدند. " روز بعد (ششم) تا ارتفاع 7000 متری پیش رفتیم. تومک در پاهایش احساس سرما می کرد. من، نوک بینی ام یخ زده بود. خورشید خیلی دیر ساعت 11 صبح درخشید، اما غروب زیبایی داشتیم." روز بعد (روز هفتم) آنها در ارتفاع 7200 متری بیواک کردند.

روز هشتم، در آرزوی رسیدن به قله، صعود خود را شروع کردند، اما در ارتفاع 7500 متری مجبور به عقب نشینی شدند. آنطور که تومک در پیام شفاهی خود می گوید آنها فاصله خود تا قله را اشتباه محاسبه کرده بودند. روز نهم، روز تلاش برای صعود قله بود.

 فرود

از ارتفاع 7800 متری، دو کوهنورد فرود آمدند و در ارتفاع 7200 متری بیواک کردند. اما دیگر غذا و سوخت نداشتند." از گشنگی و تشنگی می مردیم، با پروژه خود دست وپنجه نرم می کردیم."

"روز بعد فرود خود را شروع کردیم. مجبور بودیم به خود مان متکی باشیم...." زیرا دانیل ناردی به دلیل آنچه که خود فکر می کرد گفته بود که به خاطر خودسری ها و ناهماهنگی های الیزا و تومک آنها دیگر عضوی از تیم نیستند. .... و حالا، این اندیشه حسرت بار الیزا "... زنده باد "مرام دوستی" در کوه ها...." !!

فرود در هوایی خوب و خوش ادامه داشت و آنها به ارتفاع 6500 متری رسیدند.

تومک، ناپدید می شود

"صدا، بلند و ناگهانی بود، بنگ، دیدم که پاها و بدن تومک وارونه شده: پل برفی شکسته بود. فریاد زدم" تومک...!..." اما صدایی نیامد. او سقوط کرده بود. به لبه شکاف یخی نزدیک شدم. صحنه ی وحشتناکی بود؛ شیب برفی 80 درجه و حفره ای سیاه. خدای من! تومک! هنوز نامش را فریاد می کردم اما پاسخی در کار نبود. همه چیز به مغزم هجوم آورد: بچه هایش، دوستش آنا، همسرم ژان کریستف، و من تنها در این یخچال دشمن خو.....گستره عظیم تنهایی..."

" بالاخره، چیز خیلی کوچکی دیدم- خدای من! تومک بود- "تومک، حالت چطوره؟ جاییت شکسته؟ می تونی بالا بیایی؟ ارتفاع زیاده." و او جواب داد که قکر نمی کنم جایی شکسته باشه اما نمی توانم بالا بیایم."

الیزابت برای آوردن طناب بی درنگ به پایین برگشت. آنها در آن پایین حدودا 200 متر طناب دپو کرده بودند. در برگشت، تومک را صدا کرد اما هیچ پاسخی از درون شکاف یخی نیامد. "بالاخره، از جایی دورتر صدایی شنیدم "الی..." و این از انتهای غار نبود، بلکه از سمت چپ بود. تومک، بعد از فائق شدن بر احساساتش توضیح داد که در عمق غار و از روی پل های برفی خطرناک عبور کرده و راهی برای خروج یافته بود."

تومک،مسکن می خورد؛ دو کوهنورد آرام و آهسته فرود می آیند و سر انجام به بیس کمپ می رسند.

خروج از منطقه:

الیزابت ، 21 ژانویه بیس کمپ و سپس 23 ژانویه اسلام آبادرا ترک کرد. " شگفت زده از منش منفی دانیل ناردی؛ اما، با آرامش و اطمینان بعدی که از دیگران دریافت کرده ام به رابطه های عمیق دوستی ادامه خواهم داد."

explorersweb


تاریخچه تلاش های زمستانی K2

زمستان هیمالیا و قراقوروم کم کم از راه می رسد و یک بار دیگر صعودهای زمستانی 8000 متری ها در صدر خبرهای کوهنوردی جهان قرار می گیرد. از میان 14 قله 8000 متری 12 قله در فصل زمستان صعود شده؛ اما دو قله K2 و نانگاپاربات تا کنون اجازه صعود زمستانی به هیچ کوهنوردی را نداده اند. تا این تاریخ  3 تلاش ناموفق در K2 و نیز 21 تلاش ناموفق در نانگا صورت گرفته است. زمستان امسال بازهم چند تیم درنانگا و یک تیم در K2 در صدد هستند تا به رویاهای سخت و سهمگین زمستانی خود پاسخ دهند.


ابتکار در گرامی‌داشت اولین فاتح «ماترهون»؛
کوه‌نوردانی با نمایه‌های سرخ!
 

شرکت تجهیزات کوه‌نوردی سوئیسی به نام «ماموت» به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد صعود «ادوارد ویمپر» اولین کوه‌نورد صعود کننده به قله «ماترهورن» در رشته کوه‌های آلپ کار جالبی انجام داد!

این شرکت صدها کوه‌نورد را همراه عکاسی به نام «رابرت بوش» راهی منطقه کرد تا برای گرامی‌داشت این روز عکس‌هایی کم‌نظیر بگیرد.

این کوه‌نوردان در دامنه این کوه با روشن کردن چراغهای قرمز رنگی یاد و خاطره آقای «ویمپر» را گرامی داشتند ... عکس های «رابرت بوش» به خوبی سختی رنج صعود به این قله را همراه با حرکات نمادین کوه‌نوردان نشان می‌دهد:      

  


 کوهنوردان ایرانی برای فتح قله های پاکستان به این کشور سفر می کنند

اسلام آباد – ایرنا – تیمی متشکل از سه نفر از کوهنوردان حرفه ای جمهوری اسلامی ایران برای فتح قله های سربه فلک کشیده و برف گیر پاکستان، به این کشور سفر خواهند کرد.

 


نشنال جئوگرافیک، امسال نیز مثل سالهای گذشته ماجراجویان مطرح جهان را معرفی کرده تا با رای خوانندگان خود ماجراجوی برتر انتخاب شود. خوانندگان تا 31 ژانویه یعنی حدود دو ماه ونیم وقت دارند تا هر روز به ماجراجوی مورد علاقه خود رای دهند، در ماه فوریه 2015 بر اساس آرای داده شده ماجراجوی برتر معرفی خواهدشد. زمینه ی فعالیت ماجراجویان ( Adventurers ) چنین است: حقوق بشر – حفظ محیط زیست -  کاوشگری -  ورزش هایی با ریسک بالا مثل پارا گلایدر، کوهنوردی، سنگنوردی، موج سواری، شنا و قایقرانی پارویی یا بادبانی در دریا و اقیانوس یا در رودخانه های خروشان وطولانی. در هر حال هرچه هست زمینه فعالیت ها به شدت اخلاقی - انسانی است. انسان ها یا "پیشگام" هستند یا "پیرو". این ماجراجویان، پیشگامانی هستند که انسان را حداقل یک گام از مرز محدودیت های خود فراتر می برند.  

Picture of Tommy Caldwell


همزمانی محتوا