جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

                         

 

بازخوانی دو حادثه
عباس محمدی


امروز ۶ فوریه ۲۰۱۲ ساعت ۱۱:۳۰ صبح، خبری کوتاه از تیم روسی صعود زمستانی K2 دریافت شد:

«ویتالی گورلیک در بیس کمپ درگذشت ، تسلیت به خانواده و دوستانش و به همه‌ی اعضای تیم»

ویکتور کوزلوف، سرپرست تیم تصمیم به پایان برنامه گرفت. او خبر داد که:

«تمام اعضای تیم در کمپ اصلی در حال أآماده شدن برای فرود هستند، هلی‌کوپتری برای بردن جسد ویتالی قرار است به پرواز درآید اما شرایط نامناسب هوا و باد و کولاک برف اجازه‌ی این کار را نداده است.


با کمال تاسف لحظاتی پیش خبر پیدا شدن پیکر بی جان یکی از کسانی که روز جمعه هفته جاری در حادثه ریزش بهمن در منطقه پیست اسکی تاریک دره همدان در برف گرفتار شده بود را از نیروهای تیم جستجوی مستقر در محل در یافت کردیم  به گزارش رسیده مراحل نهایی بیرون کشیدن این جسد هم اکنون در حال جریان است و  بر اساس شواهد و قرائن موجود این جسد اکبر سموات راننده دستگاه برفکوب پیست اسکی بوده است به گفته یکی از سرپرستان گروه های جستجو امروز تعداد 4 بیل مکانیکی در دو نقطه از منطقه بهمن زده مشغول فعالیت هستند  و تا کنون توانسته اند یک نفر از 4 نفر مفقود را بیابند و جستجو برای یافتن بقیه مفقودین کماکان ادامه دارد. بنا بر همبن گزارش امروز تعداد حدود 200 نفر از کوهنوردان ، نیروهای امداد گر جمعیت هلال احمر ، نیرو های یگان ویژه و همچنین تعدادی از نیروهای اعزام شده از سایر استان ها با استفاده از وسایل و تجهیزاتی نظیر دستگاه های پیشرفته فلز یاب و یک قلاده سگ آموزش دیده جهت چنین شرایطی که از استان آذر بایجان شرقی به این محل آورده شده در حال جستجو می باشند
هیئت کوه نوردی استان همدان


با تاسف خبردار شدم که کریم نادعلیان کوهنورد اراکی و عضو تیم ماناسلو ۱۳۹۰ در دامنه های شمالی دماوند سقوط کرده و جان باخته است.

او روز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۳۹۰ به دلیل سقوط در منطقه ی "یال داغ" دماوند؛ جان خود را از دست داد.

انجمن کوه‌نوردان این حادثه تلخ و فقدان او را به خانواده او و جامعه کوهنوردی تسلیت میگوید.

 


بر اساس گزارش کارگروه پناهگاه‌های فدراسیون به نقل از مدیر مجتمع کوهستانی "شیرپلا"؛ جمعه شب گذشته 3 نفر بر اثر طوفان و نداشتن پوشاک مناسب در مسیر "اسون" به "شیرپلا" دچار یخ‌زده‌گی شده و در گزارشات اولیه دو نفر از آنها جان‌باخته اند.

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ضمن ابراز تأسف و تأثر از این حادثه‌ی تلخ، بار دیگر بر هشدارهای کوه‌نوردی در فصل سرما تأکید ورزیده و تصریح می‌دارد عدم توجه به این هشدارها و سهل انگاری نسبت به آنها، هم‌وطنان و علاقه‌مندان به کوه‌پیمایی و‌ کوه‌نوردی را به صورت جدی به مخاطره انداخته و به ساده‌گی هر چه تمام‌تر؛ حوادثی مرگ آفرین، جبران ناپذیر و اندوه‌بار را به دنبال خواهد داشت.

لذا برای چندمین بار و با توجه به حساسيت هاي صعود به ارتفاعات در فصل سرما، توجه علاقه‌مندان به ورزش کوه نوردي را به نکات زير جلب می نمائیم:
* همراه داشتن پوشاک کافي و مناسب فصل
* آگاهي يافتن از وضعيت آب و هوايي، قبل از صعود به ارتفاعات


Colorado, Rockey Mountain national Park, Longs Peak, Keiner's Route

درگیری با صخره‌ها، تلاش بیش از توان، بی‌تجربه‌گی،‌ لباس و تجهیزات ناکافی

کلرادو، پارک ملی راکی مانتین، قله‌ی لانگز، مسیر کینر

روز ۲ سپتامبر ۲۰۱۰، دو مرد (۵۳ و ۳۴ ساله) بدون هیچ تجربه‌ای از سنگ‌نوردی و یا پیشینه‌ی فعالیت بر روی یخ و برف عازم مسیر کینر بر روی قله‌ی لانگز شدند. (Keiner's Route on Longs Peak)


 

 آلاسگا – کوه مک‌کینلی،‌ وست باترس - سال ۲۰۱۰ 

بیماری حاد ارتفاع – ورم ریوی

یک گروه ۸ نفره از ارتفاع ۲۲۰۰ متر تا ۴۳۳۰ متر را در ۳ روز و از یال وست باترس صعود می‌کنند.

روز ۱۴ ماه می، ۸ روز پس از شروع صعود، تیم به کمپ در ارتفاع ۵۲۴۰ متری می‌رسد. چیزی از ورود تیم به کمپ نگذشته است که یکی از اعضا (۴۵ ساله) به دیگر هم‌نوردان خود می‌گوید که «احساس خستگی» می‌کند!


همزمانی محتوا