جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

انجمن كوه نوردان ايران برگزار م يكند:
بازديد از باغ موزه گياهشناسي ملي ايران
جمعه 3 ارديبهشت 1395
(براي آسمان آبي و زندگي سالم، در اين برنامه از مترو استفاده می كنيم)

زمان و مدت برنامه: يك روزه
حركت: ساعت 9 صبح، ايستگاه مترو ايران خودرو
بازگشت: ساعت 18

برنامه و خدمات
آشنايي با گياهان مناطق مختلف ايران و جهان در باغ موزه گياه شناسي ملي ايران با حضور راهنماي
تخصصي و پژوهشگران گياه شناس، آموزش ضمني محي طزيست، آشنايي با فعاليت هاي اجتماعي
محيط زيستي
برنامه ريزي و هماهنگي برنامه، حمل و نقل از ايستگاه مترو، بليت وروديه

نشاني: تهران، خيابان انقلاب، جنب لاله زارنو، شماره 590 ، طبقه 4، واحد 12 ، انجمن كوه نوردان ايران
تلفن: 66712243 نمابر: 66712421

وسايل مورد نياز براي سفر


دوستانمان در انجمن حفظ محیط کوهستان اقدام به ترجمه کتاب هواشناسی کوهستان "مبانی و کاربردها" نموده اند.

این کتاب نوشته دیوید وایت من و به کوشش دکتر فرامرز خوش اخلاق، شبنم هادی نژاد صبوری، نیما فرید مجتهدی، دکتر ابراهیم اسعدی اسکویی ترجمه و توسط انتشارات ایلیا منتشر شده است.

فهرست کتاب ضمیمه می باشد.


معرفی قله ها و یخچالهای طبیعی منطقه علم کوه

همه ما بارها پا به منطقه علم کوه گذاشته و عظمت وصلابت این رشته کوههای عظیم را که زیبایی خاصی به البرز بخشیده است،دیده ایم. اما آیا تا کنون از خود پرسیده اید که این رشته کوهها اولین بار توسط چه کسانی زیر پا گذارده شده و به همگان معرفی شده اند؟ اگر به گذشته های خیلی دور برگردیم، سوالی که پیش می آید این است که کوهها کی بوجود آمده اند؟ مربوط به کدام دوره زمین شناسی هستند؟ قبل از اینکه به این ارتفاع برسند دارای چه ارتفاعی بوده اند؟ و سوالاتی دیگر؟مطالبی که بیان می شود گوشه ای از اطلاعاتی است که تنها به بخشی از این سوالات جواب می دهد وبه معرفی قلل منطقه علم کوه وتخت سلیمان ویخچالهای آن منطقه می پردازد و سعی بر آن است که مطالبی از تاریخچه های صعود و کارهایی که در منطقه انجام شده است ارائه شود.

قله های عمده منطقه علم کوه و تخت سلیمان  :


معرفی

کوه دَماوَند کوهی در شمال ایران است که به عنوان بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان خاورمیانه و بلندترین قلهٔ آتشفشانی خاموش در آسیا شناخته می‌شود. این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. این قله که از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد در هوایی صاف و آفتابی از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر قابل رؤیت است. نزدیکترین شهر بزرگ به این کوه رینه است. کوه دماوند در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۸ میلادی به عنوان نخستین اثر طبيعی ايران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

دماوند در اساطیر ایران هم مطرح است و شهرتش بیش از هرچیز به خاطر این است که ضحاک (پادشاهی ستمگر و اژدهافش) در آن به بند کشیده شده‌است. در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به طور کلی‌تر کوه دماوند اشاره شده‌است. برای نمونه در شاهنامهٔ فردوسی ،گرشاسپ‌ نامهٔ اسدی طوسی و اشعار ناصرخسرو به این موضوع اشاره شده‌است. قصیده‌های دماوندیهٔ ‌ملک‌الشعرای بهار هم معروف است.دماوند دارای چشمه‌های آب گرم لاریجان، اسک و وانه است.


  گروه دیده بان کوهستان با همکاری موسسه گیلار تالاب های ایران برگزار می کند:                                                                                                                                                      

   بازدید علمی پارک ملی خشکی - دریایی و تالاب بین المللی بوجاق                                                                                                                             

سرپرست : مریم عطاریه     راهنما و آموزشگر کارگاه : ماهان مه رو     


 

کوهنوردی؛ جذابیت​ها و چالش​ها

یک دنیا تجهیزات برای یک صعود موفق

بدون شک تا تجربه یک کوهنوردی ساده را نداشته باشید، به رمز و راز و پیچیدگی‌های این رشته ورزشی پی نخواهید برد

اگر برای انجام یک مسابقه فوتبال یک جفت کفش، یک لباس ورزشی و یک توپ کافی است، برای صعود از یک کوه، گاهی اوقات شاید تعداد تجهیزات مورد نیاز حتی از صد قلم هم عبور کند؛ وسایلی که وجود هر یک از آنها حیاتی و سرنوشت‌ساز است.


 کوهنوردی، این ماجراجویی دلچسب و فریبنده

کوهنوردی؛ جذابیت​ها و چالش​ها

کوهنوردی، این ماجراجویی دلچسب و فریبنده

از دنیای مصنوع و خودساخته شهر که گذر کنیم، پیرامون انسان، چیزهایی در جغرافیای طبیعی هست که وسوسه کاوش و سیر در آنها به جان هرکسی می‌افتد

«کوهستان» یکی از آنهاست که هیبت و سترگی‌اش، بهت و حیرت را نصیب ما می‌کند. این جلوه بی‌بدیل، وقتی عظمتش بیشتر مقهورمان می‌کند که مواجهه‌ای بی واسطه باشد.


  مینیمالیسم، بیانگر اجتناب از غیر ضروریات به منظور تمرکز بر چیز هايی است که واقعا از اهمیت برخوردارند وبه زندگی ما معنی ،شادی و ارزش مي بخشند. مینیمالیسم تاكيد بر  کاهش موارد غیر ضروری در زندگی دارد به گونه ای که بتوانید بیشتر روی آنچه شما را خوشحال می کند متمرکز شوید.


هیمالیا، پاییز 2014 در انتهای خود: اشگها و لبخندها

در هیمالیا، پاییز امسال همراه با شکست ها و موفقیت ها بود. گردباد های سخت و سهمگین تراژدی های مرگبار در منطقه آناپورنا و دائولاگیری از خود بجای گذاشت. بیش از 40 کوه پیما و کوهنورد جان خود را در بهمن و در کولاک برف از دست دادند و چند برابر آن نیز مصدوم شدند. در مسیر قله ها نیز بهمن و حادثه جان چند کوهنورد را گرفت، درعین حال دو قله 8000 متری توسط چند تیم صعود شد و  در قله های کوتاهتر نیز چند مسیر جدید گشایش شد. 

 رخ جنوبی لوتسه – بدون صعود


  کاهش وزن

بهترین تمرینات برای کاهش وزن را بشناسید

خبرگزاری تسنیم: رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان و متخصص تغذیه بالینی؛ ورزش‌هایی مانند قایقرانی، دوچرخه سواری، شنا و صخره نوردی را برای کاهش وزن مفید عنوان کرد.

  به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، مهدی شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان و متخصص تغذیه بالینی اظهار داشت: برای کسانی که نمی‌خواهند از تجهیزات ورزشی به منظور از دست دادن وزن استفاده کنند، فعالیت‌های ‏هوازی بسیاری وجود دارد که می‌توان در داخل خانه یا خارج از منزل برای از دست دادن وزن، انجام داد‎.‎

شادنوش ادامه داد: برای کاهش وزن باید حدود 3500 کالری برای از دست دادن یک پوند چربی سوزانده شود که می‌توان این مقدار کالری ‏سوزی را با رژیم غذایی یا افزایش فعالیت بدنی انجام داد‎.‎


 
Click to Enlarge Picture

سایکو بلاک Psicobloc  یا "دیپ واتر سولوئینگ" Deep Water Soloing بدون شک منحصربفردترین و خالص ترین نوع صعودهای ورزشی است . ترکیبی از "بولدر" و "لید" و "سرعت" بر روی دیواره ای حداقل 15 متری، آنهم صعودی سولو و بدون حمایت!! اما خیلی نگران آسیب های احتمالی سقوط نباشید . شما روی Pad یا تشک سقوط نمی کنید. سقوط احتمالی شما در آبهای عمیق دریا ، رودخانه یا استخر خواهد بود؛ در هر حال باید در آب فرود بیایید . بنابراین باید نگران مثلا پاره شدن پرده گوش باشید . امسال این اتفاق افتاد و Rock & Ice به طنز نوشت سایکوبلاک ورزش سیسی ها !sissies نیست. * . در هر حال سایکوبلاک انصافا ورزشی پر هیجان و دیوانه وار است.


 

Meet Earl تبلت مخصوص طبیعت !

از اين پس كسانی كه علاقه زيادی به طبيعت دارند و يا به فعاليت در رشته های  ورزشی كه در طبيعت جريان دارد، مشغولند می توانند با بهره گيری از تبلتی اختصاصی از حضور در طبيعت لذت بيشتری ببرند. مشخصات اين تبلت و امكانات آن شرح داده شده است.

تبلت طبيعت كه Earl نام دارد، دارای GPS‌ و سنسورهای مخصوص هواشناسی است. یعنی به وسیله‌ی بادسنج، رطوبت‌سنج، فشارسنج و قطب‌نما می‌تواند حتی در مناطق دورافتاده هم اطلاعات هواشناسی در اختیارتان بگذارد. اگر GPS را روشن کنید، از محل و زمان طلوع و غروب خورشید و مکان ستاره‌های بالای سرتان نیز مطلع خواهید شد.


 

تکنولوژی جدید ساخت الیاف توسط مرکز تحقیقات شرکت بزرگ The North Face. ضد آب و قابلیت تنفس با استفاده از ترکیب خاصی از پلی یورتان (PU)ساخته شده از چند لایه ویژه برای مقاومت بالا جهت عدم نفوذ آب و رطوبت . تکنولوژی Hyvent   با کسب نتایج بسیار خوبی از آزمایشگاههای تخصصی الیاف در شرکت

 The North Face موفق به تولید این نوع پوشش ضد آب و قابل تنفس شد. برای تست ضد آب بودن این نوع پارچه در ۲۰ مرحله شستشو و موفق به کسب نتیجه بسیار عالی تحمل فشار ۶۰PSI  برای نفوذ آب شد. شرکت بزرگ نورث فیس برای این تکنولوژی ۵ رده مختلف تولید را در نظر گرفته با کاربری مختلف

HyVent® Alpha


چگونه يك كوه را صعود كنيم

بالا رفتن از کوه از سوی برخی بعنوان یک ورزش شدید و سنگین برآورد شده است در حالی که کوهنوردان و ورزشکاران این رشته، آن را به سادگی یک تفریح و سرگرمی هیجان انگیز می پندارند. با این حال چالش نهایی که در این ورزش بیان شده قدرت، استقامت و از خودگذشتگی می باشد.

این موضوعات از طرفی می توانند بسیار خطرناک نیز باشند که در مواردی حتی منجر به مرگ طرف میشوند، به ویژه هنگامی که یک کوه نورد از درون و به سادگی باید خود را با عوامل طبیعی مانند آب، هوا، زمین، یخ و یا دیگر خطرات ناشی از آنها درگیر نماید.

بی تجربه گی، برنامه ریزی ضعیف، و تجهیزات نامناسب، همه می توانند در آسیب رساندن یا مرگ شخص نقش داشته باشند. بنابراین دانستن نکات اولیه و اینکه چه چیزی در این راه درست است بسیار مهم می باشد.اما با وجود همه این موارد منفی، زمانی که این مقوله ها به درستی و صحیح انجام شوند کوهنوردی تجربه ای هیجان انگیز و با ارزش خواهد بود.


چه عواملی باعث درد زانو می‌شود؟
زانو درد در ورزشکاران از جمله معضلاتی است که حتی منجر به کنار گذاشتن ورزش و مشکلاتی در سنین بالا می‌شود.
شایع‌ترین آسیب‌دیدگی در بین ورزشکاران، از ناحیه مفصل زانو می‌باشد چرا که وزن بدن را تحمل و بیشترین تحرک را با بار اضافه دارد که ممکن است با یک حرکت اشتباه یا انفجاری برای فرد رخ دهد.
ورزشکاران باید در نظر داشته باشند که همراه با ورزش خود، تمرینات بدنسازی را انجام دهند،‌ زیرا با تقویت عضلات حمایت کننده زانو، از جمله عضلات همسترینگ، چهارسرران و عضله دو قلو از بروز این درد شایع جلوگیری کنند.
شایان ذکر است که خم کردن شدید زانوها، پرش‌ها و فرودها، حرکات انفجاری و تغییر مسیر ناگهانی در هنگام دویدن منجر به آسیب در رباط‌های زانو به خصوص رباط صلیبی و همچنین مینسیک و غضروف زانو می‌شوند، اما برای جلوگیری از درد زانو می‌توان از ورزش‌های ذیل استفاده نمود.


همزمانی محتوا