اخباراخبار کارگروه آموزش و پژوهشاخبار کارگروه ها

«حل مسئله» روی دیواره در سنگنوردیِ داخل سالن و در شرایط دیگر

مترجم: پگاه صمدزاده

سالن صخره نوردی

زندگی همراه با مشکلات است و هیچ راهی برای گریز از آن وجود ندارد. چه با مسائل منطقی یا چالش­ های عاطفی روبرو شده ­باشید، مهارت ­های حل مسئله مهم هستند. از آنجایی که سنگنوردی داخل سالن نیازمند حل مسئله است می ­تواند راهی عالی برای پرورش این مهارت حیاتی در مواجهه با چالش­‌هایی باشد که روی دیواره یا در شرایط دیگر با آن مواجه می ­شوید.

چرا سنگنوردی داخل سالن به حل مسئله نیاز دارد؟

بسیاری از فعالیت ­های فیزیکی مثل دویدن یا وزنه­ برداری، سرراست هستند. شما با یک برنامه شروع و از آن پیروی می ­کنید و به نتیجه می ­رسید. سنگنوردی پیچیده­ تر است.

هنگام سنگنوردی شما می ­توانید مسیرتان را تعیین کنید اما احتمالا وقتی روی دیواره هستید نیاز دارید انتخاب کنید. این بخشی از چیزی است که سنگنوردی را به یک ماجراجویی تمام­ عیار تبدیل می­ کند. تا وقتی یک گیره را گرفته ­اید و به بعد نگاه می‌­کنید، نمی­‌دانید چه استراتژی و حرکتی شما را به پیش خواهد برد. سنگنوردان باید تمرکزی دقیق داشته ­باشند و از خود سوال هایی بپرسند مثل:

-اگر یکی از دست­ها یم را به گیره رساندم، می ­توانم با دست دیگر خودم را تثبیت کنم؟

-چگونه می ­توانم با جابجایی وزن بدنم، موقعیتم را میزان کنم؟

-آیا می­ توانم از این زاویه تغییر وضعیت دهم یا باید گیره­ دیگری را همزمان بگیرم؟

-آیا یک حرکت دینامیک تنها راه ایجاد شتاب برای رسیدن به نقطه­ بعدی است؟

-چه مدت می­ توانم این گیره را بگیرم؟ آیا نیاز به گیره­ پشتیبان یا تعویض مسیر دارم؟

همانطور که دنیل کِلیِ سنگنورد اشاره می ­کند، یکی از عناصر حیاتی برای حل مسئله­ موفق، پایداری است. سنگنوردی مستلزم استقامت روحی و جسمی است. شما باید خواهان تلاش دوباره، سازگاری، پرسش و پیشروی (حتی زمانی که غیرممکن به نظر می رسد) باشید.

وقتی سنگنوردی می ­کنید در ذهن شما چه اتفاقی می­‌افتد؟

همه­ مشکلاتی که حین سنگنوردی حل می ­کنید، ذهن شما را تحریک می ­کند. به همین دلیل است که به موازات یک تمرین هوازی و تقویت استقامت، یکی از مزایای اصلی سنگنوردی تقویت ذهن شما است.

برخی از مولفه ­های ذهنی سنگنوردی شامل موارد زیر هستند:

-تمرکز، شبیه آنچه در مدیتیشن تجربه می ­شود.

-تقویت حافظه هنگامی که مسیرها را یاد می­ گیرید یا استراتژی ­ها را به یاد می ­آورید.

-بهبود خُلق وقتی حین تمرین آندروفین آزاد می ­شود.

-تصمیم ­گیری وقتی روی دیواره انتخاب می­ کنید.

-اعتمادبه ­نفس و استقامت وقتی به هدفتان می­ رسید.

-ارتباط ذهن-بدن برای انتقال فکر به یک عمل مشخص.

تحقیقات نشان می ­دهند که صعود کردن می ­تواند درمانی عملی برای افسردگی باشد چرا که تمرکز ذهنی با فشار فیزیکی ترکیب می ­شود. وقتی این فعالیت، اجتماعی باشد می‌­تواند حتی بیشتر مفید باشد چرا که به کیفیت بهبود خُلق در سنگنوردی افزوده می‌­شود. 

انتقال مهارت ­های حل مسئله به زندگی واقعی

مهارت­ های حل مسئله که روی دیواره پرورش می ­یابند با شما به بیرون از سالن هم می ­آیند. این مهارت ­ها به زندگی واقعی شما منتقل می‌­شوند. آمادگی برای یک امتحان یا توانایی برای گرفتن یک تصمیم مهم یا حل عاقلانه­ ی یک مسئله­ ی کاری پیچیده همه­ اینها موارد استفاده­ خوب از روش­ های حل مسئله هستند. بعنوان مثال جِما هارتلی، نویسنده­ حرفه ­ای می ­گوید که او توانسته یاد بگیرد «چگونه متفاوت فکر کند» و رویکرد خود را روی دیواره تغییر دهد و در نتیجه او شیوه­ خود را در کارش تغییر داده و خلاقیت و بهره ­وری ­اش افزایش یافته ­است.

حل مسئله به همراه ده­ ها مهارت روزمره­ دیگر و در­س‌های زندگی را می ­توان روی دیواره آموخت.

منبع: https://methodclimb.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا