اخبار دفترمرکزی

گزارش اولین همایش جنگل پیمائی انجمن کوهنوردان ایران

در ادامه اجرای برنامه های فصلی کارگروه فرهنگی انجمن، اولین همایش جنگل پیمانی در ییلاق بسیار زیبای کوه روبار، در منطقه ماسوله و با شرکت علاقه‌مندانی از شهرهای رشت، ارومیه، اردبیل، قزوین، کرج، خشکبیجار، بروجرد، همدان و … تهران برگزار شد. طبق برنامه‌ریزی و قرار قبلی، شرکت کنندگان از راههای دور و نزدیک به تدریج به یکدیگر ملحق شده و در ساعت ۱۲ ظهر با تعدادی نزدیک به ۴۰ نفر پیمایش از ماسوله به طرف ییلاق کوه روبار آغاز شد. در همان ابتدای مسیر جلسه‌ای برای معرفی و آشنایی شرکت‌کنندگان با مسئولین تیم برگزار شد. پس از آن پیمایش با آرامش توام با لذت و با شوخی‌های شادی بخش کوهنوردان با یکدیگر آغاز شد. 

در طول مسیر، تیم صعود کننده با تشخیص راهنمای برنامه در کنار چشمه‌های آب خنک دقایقی توقف و استراحت کرد و بعد از حدود ۳ ساعت پیمایش به محل صرف ناهار رسیدیم. چشم‌اندازهای فوق‌العاده زیبا، صدای جویبار و آواز پرنده‌های جنگل همراه با نوشیدن چای ذغالی، خستگی چند ساعت پیمایش را کاملا برطرف کرد.
با اعلام و سوت راهنما، تیم برای ادامه مسیر آماده شد و براه افتاد. بعد از ساعتی و طی شیب‌های نسبتا زیاد و عبور از محلی رویایی بنام دروازه بهشت یا دالان بهشت به چمنزاری وسیع و مسطح همراه با چشم‌اندازی بغایت زیبا رسیدیم. اینجا محلی بود که راهنمای ما برای اتراق و شب‌مانی در نظر گرفته بود چادرها یک به یک برپا شد و افراد به استراحت و لذت بردن از صعود خود مشغول شدند. ضمن اینکه تا نیمه‌های شب نیز علاقه‌مندان دیگری در گروه‌های چند نفره به جمع‌مان اضافه شدند و به این ترتیب مجموع شرکت‌کنندگان به بیش از ۶۰ نفر رسید.

آواز خوانی‌های دستجمعی و شادی کردن‌های گروهی زیر آسمان پرستاره از جذابیت‌های تقریبا همیشگی این گونه برنامه‌های گروهی در اقامت‌های شبانه است.
صبح روز بعد دوستان در حالی صبحانه صرف کردند که باران نیمه‌شب گذشته، لطافت صبح‌گاهی جنگل‌های هیرکانی را دو چندان کرده بود.


آسمان صاف و کاملا آبی رنگ، چمنزارهای چشم نواز محل کمپ، دیواره با شکوه روبروی چادرها، گله احشام در حال چریدن، تاخت اسب‌های خوش رنگ و خوش‌اندام صدای گوش‌نواز آب و آواز پرنده‌های جنگلی به همه ما یادآوری کرد که انسان تا چه حد و تا کجا از طبیعت دور افتاده و خودرا در حصار ناخوشایند شهرنشینی محدود کرده است.

پس از صرف صبحانه، دوستان مشغول جمع‌آوری چادرها و برای حضور در کلاس آموزش کمپینگ و شب‌مانی آماده شدند.


آقای دکتر مسعود حمیدی راهنما و مربی برنامه‌، با توجه به زمان محدودی که در اختیار داشتیم توضیحات نسبتا مفصلی در خصوص چگونگی کمپینگ و شب‌مانی در فصل‌های مختلف و شرایط متفاوت ارائه کردند از جانب ایشان مطالب مربوطه به نحوی مطرح شد که با سوال و جوابهای مکرر و مشارکت فعال حاضرین همراه باشد که به جذابیت بیشتر کلاس منجر شد. مباحث مطرح شده بیشتر در پیرامون عکس‌العمل و رفتار ما در شرایط غیر متعارف مثل زمستان و هوای برفی، بارندگی و مواجهه با رعد و برق، پیدا کردن محل مناسب و ایمن برای استقرار چادر و …. البته رعایت مسائل زیست محیطی بود.

پس از اتمام کلاس، تیم شرکت کننده بطرف پایین حرکت کرد. مسیر بازگشت همراه بود با لذت بردن بسیار از طبیعت زیبای منطقه، چند استراحت کوتاه و….. در نهایت دوباره به ماسوله برگشتیم.

کارگروه فرهنگی انجمن کوهنوردان ایران از تمام شرکت‌کنندگان در این برنامه بخاطر حضور گرمشان و نیز برای همکاری‌های مسئولانه‌شان در جهت برگزاری ایمن و خاطره انگیز این برنامه تشکر و قدردانی میکند. امید که در برنامه‌های آینده هم مفتخر به دیدار شما باشیم.

گفتنی و ستودنی در این گونه برنامه ها کم نیست اما متاسفانه همیشه مجبور به خلاصه کردن مطالب هستیم. با سپاس فراوان از جناب آقای دکتر مسعود حمیدی راهنما، مربی و مدرس برنامه که حضور ارزشمند ایشان در جمع ما و در هر برنامه‌ای قابل ستایش است.
همچنین تشکر بسیار از جناب آقای محمد محب خواه ، جلو دارشایسته و صبور تیم و با قدردانی از زحمات سرکارخانم لیلا شعبانی و جناب آقایان مهرداد و فرزاد زنگنه که تیم را بخوبی حمایت کردند.
و نیز از جناب آقای علی سمیعی مقدم برای طراحی پوسترهای زیبای این برنامه و همچنین طراحی پوستر زیبا و جذاب انجمن کوهنوردان ایران تقدیر و تشکر فراوان داریم.

مسئول کارگروه فرهنگی انجمن کوهنوردان ایران
مهدی کاسبیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا