اخباراخبار دفترمرکزی

گزارش یازدهمین همایش یخنوردی انجمن کوهنوردان ایران

انجمن کوهنوردان ایران از سال 1385 و به دنبال برگزاری دوره آموزش‌دیواره نوردی با همکاری مربیان فرانسوی، گروهی را به گردهمائی یخ‌نوردی اکرن (فرانسه) فرستاد. سال1386 و پس از بازگشت گروه پنج نفره ایران از اکرن، در اوایل اسفند ماه نخستین همایش یخ‌نوردی انجمن در منطقه رودبار قصران (آبشارهای آب نیک، باغ گل، روته وهملون) با حضور 38 یخ‌نورد از شهر های مختلف کشور برگزار شد.
در سال‌های بعد اسکی و کوه نوردی زمستانی هم به آن اضافه شد و با توجه به استقبال خوبی که از آن شد به یکی از رویدادهای محبوب و پر طرفدار کوه نوردان و یخ‌نوردان بدل شد و تا سال 1395 هر ساله برگزار شد.

امسال و در دوره هیات مدیره جدید انجمن، تصمیم گرفتیم که پس از 6 سال تعطیلی، این رویداد را دوباره و با هدف‌های زیر برگزار کنیم:

-گرد همائی یخ‌نوردان سراسر کشور و تبادل دانش فنی و تجربیات آنها

-آشنائی تازه کاران با رشته یخ‌‌نوردی

-رشد سطح فنی یخ نوردی و آشنائی با تکنیک‌های جدید 

برگزاری کارگاه‌های یخ‌نوردی و درای تولینگ (تئوری و عملی) با حضور مربیان با تجربه این رشته

-صعود آبشارهای یخی منطقه

نمایش فیلم و اسلاید و برنامه‌های جنبی دیگر.

به این منظور و برای دستیابی به این اهداف، با دعوت از مربیان این رشته از جمله: خانم پروین رضائی و آقایان: حسن جواهر پور، مسعود حمیدی، سعید محمودی‌، امین دیهیم و افشین یوسفی کادر برگزار کنندگان و آموزش گران شکل گرفت. طی چند جلسه در دفتر انجمن و نیز جلسه ای در کافه فرش، جزئیات اجرای برنامه از جمله مسئولیت مربیان و نوع آموزش‌ها، و چگونگی رعایت اصول ایمنی برای اجرای خوب و بدون حادثه همایش، مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.

محل برگزاری همایش، سالن ورزشی آدران واقع در منطقه آسارای جاده چالوس انتخاب شد.

از غروب تا نیمه شب چهار شنبه 26 بهمن، شرکت کنندگان بتدریج به محل رسیده و با نصب چادرهای خود در سالن، آماده اجرای همایش در روزهای آتی شدند.

روز اول (پنج شنبه 27 بهمن ماه) با توجه به بارش برف تازه و احتمال وقوع بهمن، مربیان تصمیم گرفتند که آموزش را در محل انجام دهند. در این روز ابتدا کلاس مفصل و کاملی از ابزارشناسی که شامل آشنائی با:

انواع تبریخ‌ها، کرامپون‌ها، پیچ یخ ها، میانی ها، طناب ها، کوله پشتی، کفش و پوشاک برگزار شد که دارای جزئیات فراوان بود.

در ادامه، کلاس آشنائی با خطرات برف و بهمن، روش ساخت پشته برفی و کار با دستگاه جستجوی مصدوم بهمن، با مشارکت همه حاضران آموزش داده شد.

روز جمعه 28 بهمن ماه، کارها و آموزش‌های عملی یخ‌نوردی در پای آبشارهای یخی دره خور انجام شد که مهم‌ترین و موثرترین ودر عین حال جذاب‌ترین بخش همایش است. در این روز آموزش عملی کار با کرامپون و تبریخ، آموزش صعود آبشاریخی، و نیز آموزش نصب کارگاههای یخ با نظارت مربیان انجام گرفت. گفتنی است که در پایان این روز شرکت کنندگان از تلاش خود و نیز کیفیت آموزش‌ها و اجرای برنامه رضایت خاطر داشتند.

بعد از ظهر روز شنبه، در محل ورزشگاه با گرفتن عکس های یادگاری، اهدای گواهی حضور در دوره، و اهدای هدیه انجمن به عنوان یادگار، همایش رسما پایان یافت.

در پایان به عنوان برگزار کننده این همایش لازم می‌دانم از حضور و قبول زحمات بی‌دریغ و صمیمانه مربیان ارزشمند خانم پروین رضائی و آقایان حسن جواهر پور، مسعود حمیدی، افشین یوسفی، امین دیهیم، و سعید محمودی تشکر و قدردانی کنم ونیز از مشارکت و کمک‌های موثر آقای محمود قویدل، از اعضای قدیمی انجمن کوهنوردان ایران و تمام کسانی که اینجانب را در برگزاری بهتر این همایش یاری کردند سپاس گزاری ویژه داشته باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا